Masztocita Aktivációs Szindróma (MCAS), Masztocitózis
Mi a Masztocita Aktivációs Szindróma?
A masztocita aktivációs szindróma (Mast cell activation syndrome, MCAS) egy immunológiai probléma, amikor is a masztociták (más néven hízósejtek) aktivitása megnő, így fokozott hisztamin kibocsátás történik [1].

Mik a Masztocita Aktivációs Szindróma (MCAS) tünetei?
A masztocita aktivációs szindróma/masztocitózis tünetei rendkívül változatosak és sokszínűek lehetnek, melyek több orvosi szakterületet érintenek.
Bőrgyógyászati:
-
Kipirosodás, elpirulás
-
Bőrkiütések
-
Viszketés
-
Égő érzés, vagy furcsa érzések, pareszteziák
-
Piros, vagy fehér csíkok a bőrön, pl. karcolás, vakarás után (Dermografizmus)
Szív-érrendszeri:
-
Szédülés
-
Szívritmuszavarok, szapora szívverés
Emésztőrendszeri:
-
Hasmenés
-
Székrekedés
-
Görcsök, rosszullét
-
Krónikus hólyaggyulladás
-
Hányinger, hányás
Légzőszervi:
-
Orrdugulás, köhögés, fulladásérzés, aszthma
-
Horkolás
Szemészeti:
-
Kötőhártyagyulladás, pirosodás
Egyéb:
-
Zavartság, szorongás, depresszió, hangulatingadozások, agyi köd, emlékezetzavarok
-
Általános kimerülés, betegségérzet
-
Étel-, gyógyszer- vegyszerallergiák, szagaverziók
-
Hideg- melegintolerancia
Mik állnak a háttérben?
A masztociták az immunrendszer sejtjei, hisztamint termelnek, amit vezikulákban tárolnak. Stimuláció hatására a vezikulákat a sejtelszínre ürítik [2].
A masztocitákat egyes hatások stimulálhatják, így ezek erősítik a hisztaminhoz kapcsolódó tünetképződést:
-
Élvezeti szerek, pl. alkohol
-
Fizikai vagy pszichés megerőltetés, hideg, meleg, fény, nyomás, dörzsölés, időjárás változás
-
Baktériumtoxinok
-
Rovarmérgek (méh- vagy darázscsípés)
-
Bizonyos gyógyszerek: Acetilszalicilsav, kodein, morfium, polimixin B, dextrán, amfotericin B, heparin, jódtartalmú kontrasztanyagok
-
Félelem esetén, főleg, ha fájdalomtól való félelemről van szó (pl. a fogorvosnál, vagy egyéb műtéti beavatkozások esetén) ájuláshoz is vezethet a hisztamin felszabadítása. Javasolt ilyen beavatkozások előtt 24 órával a hisztamint és más biogén aminokat tartalmazó ételek teljes kerülése.
-
Ösztrogén
Más hatóanyagok viszont gátolják a masztocitákat, mivel emelik az ingerküszöbüket, így csökkentik a tünetképződést is:
-
Progeszteron
-
Kortizol
-
Egyes növényi hatóanyagok, pl. quercetin
Paradontózis: Fogágybetegségek esetén a tasakokban található baktériumok is nagy mennyiségű hisztamint képesek termelni. Diabéteszes betegek fokozottan veszélyeztetettek.
Hisztaminhoz kapcsolódó tünetképződés esetén fel kell, hogy merüljön a Lyme-kór gyanúja is. A tapasztalat azt mutatja, hogy súlyosabb esetekben ez általában be is igazolódik. A teendők, ill. a tünetképződés megszüntetése céljából teendő erőfeszítések beigazolódott Lyme-kór esetén is ugyanazok mint Lyme-kór nélkül, kiegészítve egyéb, lyme specifikus terápiás megközelítések párhuzamos alkalmazásával.
Hogyan lehet segíteni az állapoton?
-
Gyomor-bélrendszeri regeneráció, gyomorerősítés, bélflóra helyreállítás (pre- és probiotikumok alkalmazása)
-
A metilációs folyamatok kofaktorainak magasabb dózisú pótlása,
-
FODMAP étrend
-
Gyulladáscsökkentő étrend/hatóanyagok
-
Fogászati problémák rendezése
-
Mitokondriumok regenerációja
-
Mellékvesekéreghormon-érzékenység helyreállítása (adaptogének, cirkadián ritmus)
-
Pszichológiai eljárások, stresszkezelés, autogén tréning stb.
-
UVA fény
-
A háttérben egy valószínűleg meghúzódó krónikus fertőzés kezelése
-
Ösztrogéndominancia csökkentése
A következő hatóanyagok segíthetnek az állapoton:
-
C-vitamin
-
B6-vitamin
-
Cink
-
Réz
-
Magnézium
-
Prebiotikumok GOS
-
B1-vitamin
-
Folát (Metilfolát)
-
B12-vitamin
-
Probiotikumok (hisztamint nem termelő baktériumtörzsek) L. rhamosus, L. plantarum, L. acidophilus L. grosseri, Bif. lactis, Bif. breve, Bif. longum, Bif. infantis, (Gutpro stb.)
-
Gyomorsav- és emésztőenzim pótlás
-
Abszorbensek
-
Quercetin
Mi a valódi allergiák és masztocita aktiváció között a kapcsolat?
Mind a valódi allergiák, mind pedig a hisztamin intolerancia, ill. masztocita aktiváció (MCAS) esetén a masztociták által túlzott mennyiségben kibocsátott hisztamin okozza a tüneteket. Allergiák esetében a masztocitákat egy allergén aktiválja. Hisztamin intolerancia, MCAS esetén nem, vagy nemcsak allergének okozzák a masztociták aktiválódását, hanem vegyi anyagok, fizikai (pl. hőhatások, nyomás, dörzsölés, rázkódás), vagy pszichés ingerek, ezért nevezik ezeket a reakciókat pszeudoallergiának.
A hisztamin intolerancia, ill. MCAS tüneteit enyhítő beavatkozások, a hisztamint bontó enzimatikus útvonalak, ill. a masztociták stabilitásának támogatása a valódi allergiák tüneteit is enyhítik.

Mi a masztocitózis?
A hisztamin metabolizmushoz kapcsolódóan létrejövő tünetképződés formái nem minden esetben különíthetőek el tisztán egymástól, ezek alapján beszélünk egyes esetekben hisztamin intoleranciáról, masztocita aktivációs szindrómáról (MCAS), vagy masztocitózisról. A masztocitózis a masztocita aktivációs szindróma egy esete, a két fogalom gyakran keveredik. A masztocitózis során a bőrben, vagy egyes szervekben nagyobb mennyiségű masztocita halmozódik fel. Okát a tudomány ismeretlennek tekinti. Összefüggéseket az IgE mediált allergiákkal, pszichés és pszichiátriai megbetegedésekkel, ill. alacsony D-vitamin szinttel találtak[3].
Egyéb összefüggések
A tengeribetegség a vesztibuláris rendszer ingerlése tartós stresszel egybekötve a tartósan magas masztocita aktivitás által fenntartott hisztaminszint miatt okoz szédülést, hányingert és kimerülést. A DAO-enzim kofaktorok elhasználódásával, főleg a gyengébb vagy már kimerült stresszrendszerű embereknél, B6 és C-vitamin hiányt (skorbut).
A nagyon erős női dominancia oka a hisztaminhoz kapcsolódó tünetek esetén részben a masztocitákon található ösztrogénreceptoroknak köszönhető. Szüléseket követően a menstruációs görcsök csökkennek, ill. a terhesség első harmadában jelentkező rosszullét és hányinger a hisztamin receptor blokkolók hatására megszűnik.
Mérések azt igazolták, hogy a nők egy részénél a menstruáció elején a DAO enzim szintje visszaesik. Tekintettel a hisztamin a méh kontraktilitására való hatására egy fenyegető koraszülés esetén ésszerű lehet a hisztamin bontó enzimek kofaktorainak támogatása mellett egy következetesen hisztaminszegény diéta is.
A legtöbb magas hisztamintartalmú étel egészséges és fogyasztásuk kifejezett tünetképződés hiányában kifejezetten javasolt. Tünetek esetén sem javasolt ezeknek az ételeknek a teljes, vagy tartós kerülése.
A hisztamin tartalmú ételek kerülése helyett célszerű a DAO enzim támogatására, az emésztőrendszer regenerációjára, ill. a mitokondriumok regenerációjára (a pregnenolont, az összes szteroid hormon előanyagát a mitokondriumok termelik) fektetni a hangsúlyt, ill. az ösztrogéndominancia kezelésére. Túlsúly esetén, főleg nőknél, előnyös lehet egy kifejezetten magas hisztamintartalmú étrend.
Forduljon szakembereinkhez!
Személyre szabott táplálkozási és életmód protokoll kidolgozásához forduljon szakembereinkhez.
Források:
[1] "Characterization of Mast Cell Activation Syndrome - NCBI." 16 Dec. 2016, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5341697/
[2] "Mast Cells: Fascinating but Still Elusive after 140 Years ... - NCBI." 11 Jan. 2020, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7013937/
[3] "Multidisciplinary Challenges in Mastocytosis and How ... - NCBI." 18 Jun. 2019, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6627900/
Az itt leírt információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist, és nem is jelentenek útmutatást semmiféle betegség kezelésére.
A fenti leírás szerzői jogvédelem alatt áll, az azzal kapcsolatos jogok gyakorlására kizárólag a HealWays Kft. jogosult. A szöveg felhasználása és másolása csak a HealWays Kft. előzetes írásbeli hozzájárulásával engedélyezett.
Friss cikkek rendszeresen.
Kövessen minket a Facebookon!